Naujienos

Kretingos muziejuje kviečia kelti trispalvę bangą

2021.06.30

Valstybės dieną – liepos 6-ąją – šiais metais laukia ypatingas reginys: Kretingos muziejus kartu su kameriniu choru „Kristale“ kviečia kelti trispalvę bangą. Visi kretingiškiai ir miesto svečiai antradienio vakarą laukiami pasipuošę Lietuvos vėliavėlėmis arba geltonais, žaliais, raudonais rūbais. Lygiai devintą vakaro istoriniame Kretingos dvare galingai skambės Lietuvos himnas, o prieš tai, dienos metu, muziejaus lankytojai galės mėgautis tradicinių amatų švente ir išskirtinėmis edukacijomis.

Valstybės dienai paminėti šiemet Kretingos muziejus pina darbų vainiką karaliui Mindaugui. Nuo 16 val. muziejaus erdvėse – tradicinių amatų kiemelyje, slėnyje prie vandens malūno – virs tikras darbų puodas. Dešimtys amatininkų lauks respublikinėje tradicinių amatų šventėje „Darbs meistra kuolėj“. Čia bus galima ne tik nusipirkti su meile sukurtų dirbinių, pagamintų produktų, bet ir išbandyti įvairius amatus bei paragauti neįtikėtinų dalykų.

Pieno šampanas ir elektra

Viena iš naujovių, kurias bus galima išbandyti amatų šventėje, -tai ypatingasis, Kretingos rajone išrastas pieno šampanas. Niekur kitur tokio tikrai neįmanoma paragauti. Šventėje sklandys tikra žemaitiška dvasia – šeštadieninė Elmerio mokyklėlė kvies visus ragauti šmakalo, kastinio ir kitų tradicinių gardumynų.

Renginio organizatoriai visus, atvykusius į Kretingos muziejų, kvies grįžti į praeitį. Vienas iš amatų šventės edukatorių užkurs itin retą, gal Lietuvoje ir vienintelį tokį veikiantį aparatą – blakstoną. Šis tarmiškas žodis apibūdina senovinį technikos išradimą, kurį sukant rankiniu būdu gaminama elektra.

Šventės dalyviai taip pat galės susitikti su vaistažolių rinkėjais, audėja, kalviu, bitininkais, mezgėja, odininku,  šaukštų drožėju, siuvinėtojomis, medžio drožėjais, gintaro papuošalų gamintojais. Bus galima pamatyti, kaip gaminamas midus, škaplieriai, papuošalai iš akmenų. Amatininkai kvies patirti arba ragauti – amatų miestelyje bus gaminamas muilas, parduodamas naminis aliejus, duona, actas, sūriai, saldumynai. Nenuobodžiaus nei mažas, nei didelis. Tuo labiau, kad visus dalyvius šokti, dainuoti ar palinguoti kvies liaudiškos muzikos kapela „Joldija“. Ji pristatys buvusiam kuršiškam Kretingos kraštui itin artimą programą – „Kuršis pušį pasodino“.

Pirmą kartą – trispalvė banga

Tradicinių amatų šventę vainikuos Kretingos rajono kultūros centro kamerinio choro „Kristale“ koncertas. Tai bendras Kretingos muziejaus ir choro „Kristale“ projektas, kuriuo pirmą kartą kretingiškiai ir miesto svečiai bus kviečiami kelti trispalvę bangą.

„Lietuvą ne taip seniai suvienijo geltonoji banga, kuria palaikėme savo šalies atlikėjus Eurovizijoje. Valstybės dieną, tokią svarbią mums visiems, kviečiame visus ateiti į mūsų koncertą pasipuošusius Lietuvos vėliavėlėmis, geltonais, žaliais ar raudonais rūbais. Jei turite didelę Lietuvos vėliavą – atsineškite ją. Susiburkime liepos 6 dieną į didžiulį būrį ir kartu giedodami Lietuvos himną sukelkime trispalvę bangą – pirmą tokią Kretingoje. Pabūkime visi kartu ir pabūkime vieningi“, – ragina choro „Kristale“ vadovė Kristina Rimienė.

Išskirtinis koncertas prie Kretingos dvaro verandos prasidės 20.30 vakaro. Laukiami visi – koncertas vyks lauke, prasidės prie galingojo J.K. Chodkevičiaus ąžuolo ir vyks erdvėje, kurią per amžius išpuoselėjo ne vienas Kretingos šeimininkas, kurių iškiliausi – karvedys J. K. Chodkevičius ir grafų Tiškevičių šeima.

Patriotiškai pasipuošusiems koncerto dalyviams dainuos ne tik choras „Kristale“, parengęs naują programą, bet ir išskirtinio balso bei talento džiazo solistė Žyginta Jašinskaitė. Lygiai devintą vakaro choras kartu su visais žiūrovais sudrebins dvarą galingu Lietuvos himnu.

Nuotraukose:

Tradicinių amatų šventėje laukiami visi – maži ir dideli, kretingiškiai ir miesto svečiai (nuotraukoje – akimirka iš ankstesnių metų šventės).

Kretingos muziejaus šventėje liepos 6 dieną bus galima išbandyti ne vieną tradicinį amatą. Vienas jų – audimas.

Kretingos rajono kultūros centro kamerinis choras „Kristale“ kviečia kelti trispalvę bangą.

Šventės plakatas.

 

Kretingos muziejaus informacija.