Naujienos

Metinėje tautinio paveldo konferencijoje apdovanojimai

2022.12.12

Gruodžio 9 d. Anykščių menų inkubatoriuje vykusioje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai ir amatų centras.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas įteikė premijas konkurso nugalėtojams. Šiemet sėkmingiausiai dirbančiais tradiciniais amatininkais ir tradicinių amatų centru pripažinti Jurgita Treinytė, Erikas Hincas ir Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras.

Jurgita Treinytė

Reportažas apie amatininkę (https://www.youtube.com/watch?v=qhQnnHKV8D0 )

Jurgita Treinytė pripažinta amatų meistre 2019 m. Ji užsiima šiaudinių sodų, šiaudinių eglutės žaisliukų, žvaigždžių ir girliandų pynimu, kiaušinių marginimu vašku, jų skutinėjimu, dažymu augaliniais dažais, verbų rišimu, senuoju karpymu.

Amatininkė aktyviai veda edukacinius užsiėmimus visoje Lietuvoje pagal mokymo programą „Rugio šiaudo spindesys“, taip pat moko margučių marginimo vašku bei jų skutinėjimo. Aktyviai dalyvauja šalies mugėse, šventėse, kuriuose demonstruoja ir skleidžia žinias apie savo amatą. Jurgita skatina bendruomenės vaikų susibūrimus – Kruonio ir Žiežmarių kultūros centruose veda įvairius amato užsiėmimus vaikams, taip pat įvairias edukacines programas Žaslių pagrindinės mokyklos mokiniams Žaslių tradicinių amatų centre. Kartą per savaitę dirba Strėvininkų socialinės globos namuose, kur veda amato mokymus globotiniams.

2020 metais tradicinių amatų meistrė edukacijas pradėjo vesti nuotoliniu būdu. Šiuo metu tiesiogines transliacijas ir įrašus galima rasti Žiežmarių kultūros centro paskyroje – margučių marginimas, šiaudelių vėrimas, tradicinių lietuviškų dirbinių kūrimo knygos pristatymas bei kiti virtualūs mokymai.

2020 metais J. Treinytė išleido knygą ,,Tradicinių lietuviškų dirbinių kūrimas“, kurioje dalijasi savo amato paslaptimis.

Erikas Hincas

Reportažas apie amatininką (https://www.youtube.com/watch?v=v3CyiJ2NQAM )

Erikas Hincas – tautodailininkas, tradicinio puodininkystės amato puoselėtojas. 2018 m. jis pripažintas tradicinių amatų meistru. Amatininkas užsiima puodininkyste bei molinių žaislų gamyba. Jis nuolat veda edukacijas bei demonstruoja savo amatą visose didesnėse Lietuvos mugėse, festivaliuose: Jūžintų Šv. Baltramiejaus Gyvųjų amatų kermošiuje, „Žolynai-2022“, „Amatų kiemelio“, „Skamba skamba kankliai“, „Mėnuo juodaragis“ ir daugybėje kitų. Šiemet „Raugo keramikos kolekcija Kūčių stalui“  paroda apkeliavo kone pusę Lietuvos: nuo Panevėžio iki Maišiagalos.

  1. Hincas aktyviai įsitraukia į vietos bendruomenės veiklą, amatininkystės žiniomis dosniai dalinasi su Panevėžio rajono bendruomenėmis, dalyvauja Panevėžio r. Ėriškių kultūros centro padalinyje Tradicinių amatų centro Upytės kaime veikloje. Jis – nuolatinis čia rengiamų amatininkų turgelių dalyvis, kuriuose ne tik prekiauja savo gaminiais, bet ir rengia amato mokymus. Šio amatininko dirbtuvių durys atviros ne tik organizuotoms grupėms, bet ir pavieniams lankytojams. 2020–2022 m. puodininkystės amatą demonstravo ir šio amato mokė Valstybės dienos renginyje „Čia mūsų žemė“ ant Upytės piliakalnio. Šio renginio lankytojai – ne tik vietos bendruomenė. Tai – viso Panevėžio regiono žmonės, kurių būna iki 4 tūkstančių.

Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras

Reportažas apie tradicinių amatų centrą (https://www.youtube.com/watch?v=fG1zOzGw0uw )

Tradicinių amatų centras vienija 12 tradicinių amatininkų, iš jų 4 atestuoti tradicinių amatų meistrai, sertifikuoti 45 tautinio paveldo produktai. Šiemet vesti 108 edukaciniai užsiėmimai, kuriuose lankėsi per 1600 dalyvių, vyko 19 edukacinių programų, finansuotų Kultūros paso lėšomis.

Centras rengia ir įgyvendina įvairius projektus populiarinančius tautinį paveldą, tokius LKT projektai „Keramikos dienos” ar „Tradiciniai amatai: pažink, įamžink, pasidalink”. Centras prisidėjo prie iniciatyvos „Atverk duris vasarai”, kurios metu vyko edukaciniai užsiėmimai. Taip pat pateikta paraiška projektui „Šiaurės ir Baltijos šalių tradicinių amatų virtualus muziejus”.

Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras sudaro sąlygas gaminti, pristatyti, realizuoti tautinio paveldo produktus, populiarinti tradicinius amatus, vykdyti mokymus, organizuoti paskaitas, konferencijas, mokymus; dalyvauti bendrose rajono ir regiono kultūrinėse programose. Amatų centras rengia rajoninius, respublikinius ir tarptautinius projektus. Amatų centre galima įsigyti sertifikuotų – puodininkystės, medžio drožybos, juostų audimo ir pynimo, margučių marginimo, vilnos vėlimo, pynimo iš vytelių ir šiaudų gaminių.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kartu su Žemės ūkio ministerija gruodžio 9 d. kvietė susiburti visos Lietuvos amatininkus ir kartu aptarti, padiskutuoti ir pasidalinti sava patirtimi konferencijoje, ieškant geriausių sprendimų išsaugant Lietuvos tautinį paveldą.

Konferencijoje kalbėta apie mūsų tradicinių amatų puoselėjimą, išsaugojimą ir perdavimą ateities kartoms. Tautodailininkė Marija Liugienė pasidalino savo įžvalgomis apie šiaudinių sodų pynimo tradicijos išsaugojimo svarbą bei populiarinimą už Lietuvos ribų. Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovė Regina Lukminienė pristatė šio etninio regiono iššūkius saugant ir perduodant tradicijas. Švenčionių krašto patirtimi saugant ir puoselėjant vietos amatus dalinosi Nalšios muziejaus direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veiklai dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė.

Kiekvienas konferencijos dalyvis gavo po suvenyrą – tradicinių amatų meistrės Skaidros Račkaitytės nulipdytą švilpynę.

Kitų metų tautinio paveldo konferencija vyks Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, kur dar kartą galėsime pasidžiaugti per metus nuveiktais darbais.

Daugiau renginio nuotraukų yra čia: https://samantakazlauskaite.pixieset.com/konferencija-1/