Naujienos

Tradicinių amatininkų Alės ir Kęstučio Deksnių veltinio darbų paroda „Iš praeities prisiminimų“

2023.12.27

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų – veltinių, veltinio ir vyriškų veltinių kepurių tradicinių amatininkų Alės ir Kęstučio Deksnių parodoje „Iš praeities prisiminimų“ eksponuojami autorių sukurti tradiciniai vilnos dirbiniai, pristatomi senieji veltinių gamybos įrankiai, kuriuos kadaise naudojo autoriaus senelis ir tėtis, senos fotografijos iš vaikystės, kuriose parodos autoriai dėvintys veltinukus, geriausi pastarųjų metų velti dirbiniai – veltiniai, veltinės tradicinės ir istorinės kepurės, senųjų Lietuvoje dėvėtų veltų dirbinių rekonstrukcijos, pagal Lietuvos muziejuose saugomus veltinio eksponatus su jų to laikmečio dėvėjimo būdais. Alė yra tradicinių amatų meistrė, meno kūrėja. Parodoje pristato visų Lietuvos etnografinių regionų tradicines skrybėles, dėvimas prie vyrų tautinio kostiumo. Parodoje, taip pat, eksponuojamos XX a. pradžios senos fotografijos, kuriose užfiksuotas vilnos, milo vėlimo amatas Lietuvoje. Fotografijas iš Lietuvos muziejų fondų surinko parodos autorė Alė Deksnienė.

Parodos autoriai vilnos vėlimo amatą paveldėjo iš Kęstučio giminės, senelis ir tėtis buvo vilnos vėlėjai. Autoriai ne tik puoselėja ir populiarina tradicinį amatą, bet ir ieško naujų meninės išraiškos detalių savo dirbiniuose, naujų idėjų, kaip darbus iš veltinio padaryti meno kūriniais, kad veltinis turėtų ne tik praktinę, bet ir meninę formą.

Kęstutis gimė Steponių kaime, Rokiškio rajone. Nuo pat vaikystės matė savo mamą audžiančią, kuriai ir pats padėdavo, taip pat, tėtį, užsiimantį medžio darbai, bet labiausiai įstrigęs prisiminimas iš vaikystės – tai tėtis veliantis veltinius. Gal todėl ir pats pradėjo velti. Visas procesas tiek buvo įstrigęs į galvą, kad pirmuosius savo veltinius pabandė nuvelti būdamas 14 metų. Kiek pats prisimena, pirmas veltinio batas pavyko nuvelti visai neblogai, o antrasis – per mažai suveltas, nes nusitrynė iki kraujo rankos, nepripratusios prie tokio darbo. Praėjus nemažai metų, kada ant klėties lubų surado tėčio veltinių  vėlimo įrankius ir senus veltinius, labai susidomėjo šia veikla. Visą darbo procesą žinojo, reikėjo tik vėl bandyti velti, atnaujinti įgūdžius. Dabar vilnos vėlimui skiria didžiąją dalį savo laisvalaikio.

Alė gimė Žeimių kaime, Rokiškio rajone. Nuo pat vaikystės labai mėgo rankdarbius, išbandė įvairiausias jų sritis: mezgimą, nėrimą, siuvimą, siuvinėjimą, pynimą ir kitus. Polinkį į rankdarbius paveldėjo iš mamos, kuri buvo siuvėja, mezgė labai dailias pirštines su tradiciniais raštais. Alė vilnos vėlimu susidomėjo 2007 metais, lankė vilnos vėlimo kursus Rokiškio suaugusiųjų mokymo centre. Tais pačiais metais dalyvavo grupinėje parodoje Rokiškio krašto muziejuje, kur pristatė darbus, sukurtus iš vilnos. Pastaraisiais metais parodos autoriai aktyviai dalyvauja amatininkų ir liaudies meistrų gaminių mugėse, senųjų amatų šventėse, festivaliuose, parodose, projektinėje veikloje. Renginių metu pristato savo veltus dirbinius, demonstruoja senąjį vilnos vėlimo amatą, veda edukacinius užsiėmimus vaikams ir suaugusiems, moko vilnos vėlimo amato suaugusius ir vaikus pagal sertifikuotas neformaliojo švietimo mokymo programas.

Lietuvos Respublikos Seimas 2023 metus paskelbė Aukštaitijos metais. Pažymėdami tai, parodos autoriai iš Aukštaitijos (iš Rokiškio) pristatė vilnos vėlimo amatą ir veltinio kūrybą visuose Lietuvos etnografiniuose regionuose, pradėdami Lietuvos sostine. Sausio-vasario mėnesiais paroda pristatyta Lietuvos tautodailininkų sąjungos galerijoje Vilniuje. Liepos mėnesį paroda eksponuota Sūduvoje – Čekauskų etnografijos muziejuje Lekėčiuose, Šakių rajone. Rugsėjo mėnesį paroda keliavo į Žemaitiją – Platelių dvaro sodybą, Plungės rajone. Spalio mėnesį paroda eksponuota Dzūkijoje – Pivašiūnų tradicinių amatų centre. Lapkričio mėnuo Aukštaitijoje – Kėdainių tradicinių amatų centre Arnetų name. Parodų ciklo finalas – Mažoji Lietuva, kuri šiemet žymi Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-metį! Gruodžio 19 dieną paroda „Iš praeities prisiminimų“ atidaryta Klaipėdos etnokultūros centre.

Paroda veiks iki 2024 m. sausio 15 d. Klaipėdos etnokultūros centre, Daržų g. 10, Klaipėda