Naujienos

Vilhelminos Raubaitės-Mikelionienės personalinė šiaudinių sodų paroda

2024.05.03

2024 m. nuo gegužės 2 d. iki birželio 4 d. Kaune veiks Vilhelminos Raubaitės-Mikelionienės personalinė šiaudinių sodų paroda.
Adresas: Radastų g. 2, Kaunas, Ąžuolyno bibliotekoje prie Ąžuolo salės (2 a.)
Parodos pristatymas gegužės 7 d. 18.00 val.
Šiaudiniai sodai Lietuvoje tebėra gyvybinga nematerialaus paveldo dalis ir mūsų kultūrinės tapatybės ženklas, žinomas ir paplitęs visoje šalyje. Jie kabinami virš šventinio stalo namuose, kur tampa interjero puošybos dalimi. Pernai šiaudinių sodų rišimo tradicija įtraukta į UNESCO Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Sodai, pačių pynėjų teigimu, simbolizuoja namus, sodą, gimtąjį lizdą, į kurį sugrįžtame. Per vestuves tai – naujo gyvenimo, vilties simbolis, o šiokiadieniais tampa darnos su gamta, harmonijos ženklu.
Pasak tautodailininkės Vilhelminos Raubaitės-Mikelionienės, tradicijas atsinešame iš savo protėvių, tačiau svarbu, kad jos gyvuotų šiandien. Šiais laikais taip pat kuriame tradicijas, kurias perims ir pratęs ateities kartos. Todėl kiekvienas sukurtas sodas yra unikalus. Jį sudaro tradicinės piramidės motyvas, kuris yra pastovus, bei puošmenys ir simboliai, kurie soduose skiriasi. Dažnai juos autorė puošia džiovintomis gėlėmis, linais, kviečių ar rugių varpomis, džiovintomis juodųjų šermukšnių uogomis. Derindama natūralius šiaudo atspalvius – alyvinį, žalsvą, rusvą – bando išgauti raštus. Vilhelminos Raubaitės-Mikelionienės sodų simboliai turi savitą meninę mintį ir krikščionišką prasmę: paukštis – Šventosios Dvasios, šv. Brigitos kryžius – virsmo simbolis, o žvaigždutės ir saulutės soduose siejamos su Švč. Mergelės Marijos dvylikos žvaigždžių vainiku. Šiaudinis sodas tautodailininkei asocijuojasi su rojaus sodu, kuriame žmogui nieko netrūko, vyravo harmonija.
Vilhelmina Raubaitė-Mikelionienė – meno kūrėja, Tautodailininkų sąjungos narė, tradicinių amatų meistrė. Nuo 2020 m. šiaudinius sodus eksponuoja tiek personalinėse, tiek grupinėse parodose. Daug jos darbų iškeliavo į užsienį: Belgiją, Italiją, Vokietiją, Lenkiją, Latviją, JAV. S Tradicinių amatų meistrė taip pat veda mokymus ir dirbtuves mokiniams bei suaugusiesiems su viltimi, kad besimokančiųjų širdys suvirpės ir atsiras daugiau šiaudinių sodų pynėjų.
Kviečiame aplankyti parodą.